ABC TV at GH in the Fifties

tv graphic

STAFF ROLL CALL
•  Radio
•  Home

 

Roll Call - TV Engineering

ROLL-CALL OF TECHNICAL AND OPERATIONAL STAFF WITH APPROXIMATE COMMENCEMENT DATES FOR THE 1956/1959 PERIOD

SURNAME

GIVEN NAME

MAIN JOB IN THE FIFTIES

STARTING DATE

Adams

Athol

Technician-in-Training, 58 Group

6-Jan-58

Adams

Harrie

Senior Studio Operator/Technician

30-Jul-56

Altria

Mike

MCR Technician-Senior Tech-Transferred to Perth

29-Oct-56

Andrew

Dennis

Engineer

8-Apr-57

Arthur

Dave

Technician-in-Training, 59 Group

2-Feb-59

Aubrey

Bill

Tech/SnrTech/Sup Tech-OB Links

5-Aug-57

Aylett

Reg

Telecine Technician/Operator-Senior Tech

24-Apr-58

Balogh

Bill

Maintenance Technician

2-Sep-59

Bell

Alan

Technician-Senior Technician

13-May-57

Belli

Ezio

Lighting Assistant-Technician/Operator

11-May-58

Bellwood

W

OB Assistant/Scaffolder/Rigger's Assistant

1958

Berlage

Eddy

Tech/Senior Tech - Studio Camera

23-Jul-56

Berndt

Lloyd

OB Technical Supervisor

30-Jul-56

Biddle

Bill

Technician

1959

Bond

R.J.

Scaffolder/Rigger

1958

Boonzaager

Bill

OB Technician/Operator

1957

Bottomley

K.A.

Technician

1958

Bourke

Kevin

Senior Engineer

26-Mar-56

Bourne

John

Technician-in-Training, 59 Group

Feb-59

Branford

Ken

Technician/Operator Camera Control

14-Aug-58

Brogan

Frank

Engineer

1958

Brogden

Dave

Technician-in-Training, 58 Group

Feb-58

Brown

Alec

Technician/Operator

10-Mar-58

Brown

Jeff

Technician-in-Training, 58 Group

Feb-58

Brown

Sam

Studio Operator

17-Dec-58

Cantrill

Noel

Technician-in-Training, 58 Group

24-Feb-58

Carden

Dick

Technician-in-Training, 58 Group

17-Feb-58

Catchpoole

Roger

Studio SeniorTechnician/Operator

21-Jan-58

Christopher

Jack

Snr Tech/OB Technical Producer

30-Jul-56

Chung

Sam

Tech Asst/Studio Camera

30-Dec-58

Clarke

Judy

Exec Assistant

18-May-53

Clift

Brian

Tech Asst/Installation Tech

1959

Cohen

Dick

Studio Technical Producer

10-Sep-56

Connor

Bob

Technician-in-Training, 58 Group

10-Mar-58

Crowley

Don

Telecine Supervisor - Transferred to Brisbane

10-Oct-56

Curtin

Doug

Studio Technician/Operator-Senior Tech

4-Feb-57

Dale

R

Technician

1959

Davies

Warwick

Senior Tech/Master Control Sup-Transferred to Perth

5-Nov-56

Dayhew

Bill

Tech Asst/Studio Crane Op - OB Driver previously

3-Mar-60

Don

Fred

Master Control

18-Nov-59

Fletcher

John

Technician

1959

Foster

Bob

Technician/Operator - Victorian staff

1955

Franks

Neville

Technician/Operator-Senior Tech/Super Tech

30-Jun-58

Fulton

G.W.

Technician

1958

Galer

W.M.

Scaffolder/Rigger

1958

Gallop

Tom

Telecine Operator/Tech

28-Apr-58

Garton

John

Senior Tech/Studio Operator

24-Jul-56

Gibbons

Gordon

Telecine Technician/Operator

23-Oct-59

Gover

Bob

Model Shop Craftsman

1958

Gray

Arthur

Technician-in-Training, 58 Group

Feb-58

Grunden

Harry

Maintenance Technician

10-Feb-59

Hall

Barry

OB Technician/Operator

15-Apr-57

Harris Ken Technician 1958

Harrison

R.G.

Scaffolder/Rigger

1958

Harvey

C

Foreman Scaffolder

29-Dec-59

Harvey

Grace

Secretary in Engineering

1957

Haynes

Fred

Technician/Studio TP - Transferred to Brisbane

13-Aug-56

Henry

Rex

Studio Camera

Hicks

John

Senior Technician/Studio Technical Producer

16-Apr-56

Hirst

David

Engineer

24-Jun-57

Hoeger

Bob

OB Camera

7-May-59

Huggett

Ray

Studio Sound Technician/Operator

2-Feb-59

Huntington

J.N.

Model Shop Craftsman

1958

Jacobs

Warren

Technician - Transferred to Perth

19-May-58

Johnson

B

Tech Assistant

13-Nov-59

Johnson

Merv

OB Tech/Operator

7-Oct-57

Kavanagh

Pat

Technician/OB Technical Producer

31-Jul-56

Kieboom

John

Tech Asst/Studios

1959

King

Alan

OB Sound Operator

20-Jul-59

King

Noel

Telecine Tech/Operator-Senior/Super Tech

15-Oct-56

Kitson

John

Telecine Technician/Operator

13-Nov-59

Knevitt

Peter

Technician-in-Training, 59 Group

Feb-59

Lacey

Tom

OB Links Technician

4-Aug-58

Laker

John

Electrician/Senior Technician/OB Operator

6-Jan-54

Lambert

Barry

OB Technician/Operator

1956

Lambert

Dave

Technician-in-Training, 59 Group

Feb-59

Langenfeld

G

Technician's Asst

Feb-59

Lapham

Rex

Studio Technician/Camera-Transferred to Brisbane

14-Oct-57

Lark

John

OB Technician/Senior Technician

19-Mar-57

Lawler

Jack

Technician/Operator

30-Nov-59

le Pla

Vic

Senior Tech/Telerecord Supervisor

2-Jul-56

Lear

R.L.

Technician

1957

Lipscombe

Peter

Technician-in-Training, 59 Group

Feb-59

Marlan

Paul

Engineer

1957

Marsden

John

Technician-in-Training, 58 Group

Feb-58

Martin

Noel

OB Senior Technician/Operator

1957

May

Ron

OB Technical Producer

17-Sep-56

McDonald

Alec

OB Links Technician/Operator

1959

McPherson

Colin

Technician-in-Training, 58 Group

26-Mar-58

Meadowcroft

Dave

Studio Technician/Camera - Transferred to Perth

1957

Mehaffey

Warwick

Asst Technical Supervisor (Architecture)

3-Apr-50

Middleton

Ken

Supervising Engineer (Sydney)

22-Aug-55

Miller

M

Technician

1959

Mitchell

Ray

Eng Workshop

1958

Moorehead

Milton

Technician-Senior Technician

11-Feb-57

Nash

Alan

Tech Asst/Installation Tech

21-Mar-59

Nixon

John

Technician-in-Training, 58 Group

Feb-58

O'Dea

E.J.

Asst Technical Supervisor (Architecture)

1958

Ollier

Peter

Technician-in-Training, 59 Group

Feb-59

Owrid

Don

Telecine Senior Technician

23-Jul-56

Patterson

George

Central Maintenance Tech

9-Feb-59

Pearson

Bert

Senior Technician/Sup Operator OB/Telecine

27-Sep-56

Pearson

Phil

Studio Technician/Operator-Senior/Super

23-Jul-56

Pickup

Artley

Technician-in-Training, 59 Group

Feb-59

Poll

John

Senior Engineer

6-Feb-56

Povey

Jack

Studio Lighting Rigger

1959

Prichard

Dave

Senior Engineer

1956

Quick

Barry

Studio Technician/Operator

4-Nov-57

Richardson

Len

Technician Studio Camera

September 1956

Roberts

Don

Electrician

1958

Robson

Lou

Telerecord Technician/Operator

12-Nov-56

Rose

Bob

Technician-in-Training, 58 Group

Feb-58

Rysdyk

Fred

Technician's Assistant

1959

Sabin

Gerry

Telerecord Technician/Operator

1957

Scanlan

John

Technician

1959

Schmidt

Jurgen

OB Tech/Operator

22-Oct-56

Sheffield

Alan

Technician-in-Training, 59 Group

15-Dec-58

Shulties

John

Telecine Technician/Operator

Sibley

Grahame

Installation Supervisor

24-Sep-56

Simons

Neville

Technician

1959

Sims

R.J.

Scaffolder/Rigger

1957

Sitsky

Bob

Technician-in-Training, 58 Group

17-Feb-58

Sitsky

Larry

Sound Technician/Operator

1957

Smith

Stan

Rigger/Driver

29-Dec-59

Somers

Merv

Workshop Foreman

1958

South

Greg

Tech Asst/Sound Technician/Operator

2-Oct-56

Starr

John

Engineer

1958

Tapp

Dave

Studio Technical Producer

2-Feb-56

Tavares

Phil

Studio CCU

8-Dec-58

Taylor

Geoff

Technician-in-Training, 59 Group

1959

Thomas

Brian

Technician-in-Training, 58 Group

Feb-58

Tkachenko

Peter

Studio Technician/Operator-Senior Tech

23-Jul-56

Travers

Ted

Master Control Tech-Senior Tech-Super Tech

2-Oct-56

Tulk

Kevin

Master Control Tech/Operator

25-Aug-58

Valentine

Bruce

Technician/Operator- Super Tech

3-Mar-58

Van Bueren

Hans

Technician/Operator - Transferred to Perth

10-Oct-58

Vendrill

Peter

Technician-in-Training, 59 Group-Commenced in 58

Feb-58

Waites

Paul

Workshop Tech Officer

1958

Walker

Merv

OB Technician/Operator

1956

Wark

Don

Engineering Stores

1958

Waterhouse

Gordon

OB & Telecine Operator/Tech

1956

Watson

Bruce

Technician-in-Training, 58 Group

Feb-58

Watson

John

Training Supervisor

1957

Watts

John

Technician/Studios

16-Mar-59

Waugh

Bill

OB Links Technician

Weldon

Les

Senior Tech/Studio Technical Producer

23-Jul-56

Wharton

John

Studio Camera Control

13-Jul-59

Wilhelm

Carl

Senior Engineer

5-Mar-56

Wilkinson

Jim

Technician-in-Training, 58 Group-Commenced 1959

Mar-59

Zeleny

Vic

Tech/Super Tech-Telerecord Processing

20-Sep-57

Valid HTML 4.01 Transitional